Başarı Hikayeleri:

Katar İçişleri Bakanlığı

Genel Bakış

Orta Doğu’nun gelişen ticaret merkezlerinden biri olan Katar, bölgedeki önemini, artan nüfusu ve her geçen gün daha da gelişen ekonomisi ile artırıyor. Ziyaretçi sayısındaki artış nedeniyle Katar’ın çalışan nüfusu da arttığı için, İçişleri Bakanlığı vize ve gümrük işlemlerini biyometrik kontroller aracılığıyla daha güvenli ve hızlı hale getirmeyi hedefleyen bir proje başlattı.

Mevcut Durum

Katar’da çalışan nüfusun giderek artmasıyla birlikte vize ve gümrük işlemlerinde yaşanan aksaklılar artmaya başladı. Meydana gelen bu aksaklıkların bölgede yapılan ticareti de olumsuz bir şekilde etkilememesi için Katar İç İşleri Bakanlığı vize ve gümrük işlemlerini kısa ve güvenli yoldan çözecek bir arayış içerisindeydi.

Kiosk İnnova Çözümü

Kiosk İnnova, Katar’daki vize ve gümrük işlemlerine güvenlik ve hız kazandırmak için biyometrik kioskları üretti. Kişi tanıma için üç aşamalı bir güvenlik sistemi getiren 100’den fazla biyometrik kiosk, Katar Havaalanı ve devlet binalarına yerleştirildi. Kiosk üzerindeki biyometrik tarama ekipmanları, başvuranların önce parmak izini alıyor, sonra iris taraması başlatıyor ve son olarak da yüz taramasıyla kimlik denetimini tamamlıyor. Kiosk İnnova tarafından Türkiye’deki tesislerde üretilen bu kiosklar yeni vize başvuruları da alabiliyor. Vize başvurusu için giriş yapan kişiler kimlik bilgilerini sisteme giriyor, biyometrik taramadan geçiyor ve dijital imza panelinde başvurularını imzalayarak başvurularını tamamlıyor. Kioskun üzerinde yer alan iki adet dokunmatik LCD ekrandan birincisi, başvuru sahibinin işlemlerini kontrol etmesi için kullanılıyor. İkinci ekranda ise devlet adına çalışan memurlar işlemleri takip ederek işlemleri sonuçlandırıyorlar.

Sonuç

Kiosk İnnova’nın biyometrik kioskları Katar’daki bütün vize ve gümrük hareketlerini güvenle hızlandırmak için kullanılıyor. Öncelikli olarak Katar Havaalanı ve diğer hükümet binalarına yerleştirilen 100’den fazla kioskun bütün tasarım, donanım ve üretim işlemleri Kiosk İnnova’nın Türkiye’deki üretim tesislerinde tamamlandı.