İnnova'nın self servis cihaz pazarındaki lider markası Kiosk İnnova'nın web sitesine yönlendiriliyorsunuz...

www.kioskinnova.com

Qatar National Bank
Müşteri Sadakat Uygulaması

Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük bankası Qatar National Bank, İnnova'nın PayFlex Loyalty çözümünü temel alan 'Life Rewards' sadakat programını hayata geçirdi.

Müşteri sadakati, artan rekabet şartlarında bankalar için kritik önem taşıyor. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinin en büyük bankası Qatar National Bank (QNB) de geniş yelpazedeki müşteri kitlesi için özelleştirebileceği bir sadakat (loyalty) programı aramaktaydı ve İnnova'nın, başarısını pek çok defa ispatlamış PayFlex Loyalty ürününde karar kıldı.

Aralık 2012'de 'Life Rewards' adıyla hayata geçirilen QNB sadakat programı, sunduğu geniş seçeneklerle QNB'nin sadece Katar'da değil bütün bölgede çıtayı yükseltmesine yardımcı oluyor. Life Rewards ile banka müşterileri hem QNB kartlarıyla yaptıkları alışverişlerden, hem de banka ürün/servislerini kullanım oranlarına göre puan kazanıyor. Üstelik kazanılan puanlar farklı kanallardan özgürce harcanabiliyor.

Firma İsmi Qatar National Bank (QNB)
Çözüm PayFlex Loyalty
Sektör Finans

Life Rewards sadakat programında puan toplamak ve bu puanları harcamak için basit, kolay anlaşılır ve çok çeşitli seçenekler bulunuyor. Özellikle PayFlex Loyalty'nin sunduğu ilişkisel kazanım şemaları ile QNB, fark yaratan kampanyalar oluşturuyor ve müşterilerini daha az maliyetli veya daha kârlı servislere yönlendirerek, bankanın genel karlılığını da artırmayı hedefliyor.

QNB'nin PayFlex Loyalty'yi tercih etme nedenleri arasında, İnnova'nın sadakat çözümleri konusundaki uzmanlığı, başta Türkiye'deki bankalar olmak üzere perakende ve telekomünikasyon sektörlerinde elde ettiği başarılı tecrübeler bulunuyor. QNB, PayFlex Loyalty'nin esnek çözümler sunan yapısı sayesinde müşterilerini, aktif olarak programa katılmaya motive etmeyi hedefliyor.

Büyük bankadan büyük avantaj

25 farklı ülkede faaliyet gösteren, gerek özkaynakları gerekse marka değeri olarak bölgede lider konumda bulunan ve Katar'da yüzde 40 pazar payına sahip olan QNB, müşterileriyle ilişkilerini güçlendirerek, büyüklüğünü ortaya koyacak bir sadakat programına ihtiyaç duyuyordu.

PayFlex Loyalty sayesinde kartlı alışverişlerin yanı sıra, artık banka ürün ve servislerinin kullanımı da puan tabanlı kampanyalarla teşvik edilebiliyor. Biriken puanlar ise; banka hizmetlerinde, anlaşmalı mağazalardaki alışverişlerde, fatura ödemelerinde veya uçuş mili olarak kullanılabiliyor.

Benzerlerinden bir adım önde…

Katar'ın ilk ticari bankası olan QNB tarafından Life Rewards adıyla uygulanan sistem, Katar'daki mevcut banka sadakat programlarının çok üzerinde bir kapsama sahip bulunuyor. PayFlex Loyalty altyapısıyla geliştirilen sistemde müşteriler taşıt ve konut kredilerinden, yeni kredi kartı başvurularından, maaş transferi işlemlerinden ve daha pek çok banka servisi kullanımından Life Rewards puanları kazanıyor.

Kazanılan puanlar ise harcama noktasında geniş bir yelpaze sunuyor. QNB müşterileri, dilediklerinde kart borçlarını veya GSM, elektrik, su ve doğalgaz faturalarını Life Rewards puanlarıyla ödeyebilirken, dilerlerse yine iş ortaklarının mağazalarında puanlarının tamamını ya da bir bölümünü kullanabiliyor.

Müşteriler sadece QNB kartlarıyla yaptıkları alışverişlerden değil, banka ile kurdukları bağlılık nispetinde de puan kazanıyor.

Puanı paraya dönüştürüp harcamaya alternatif olarak sağlanan çapraz sadakat entegrasyonları ile puanlar Qatar Airways uçuş millerine veya Qtel Nojoom puanlarına dönüştürülebiliyor. Üstelik bu işlemler için internet bankacılığı, ATM, POS terminalleri, çağrı merkezi ve banka gişeleri kullanılabiliyor. SMS ile anında puan sorgusu yapılabiliyor.

Kartı olan otomatik katılacak

En az bir QNB Life Rewards kredi kartı ya da banka kartı olan tüm müşteriler, Life Rewards sadakat programının otomatikman üyesi kabul ediliyor ve anında puan kazanmaya başlıyor. Müşteri memnuniyeti ile birlikte bankanın rekabet gücünü de artırmayı hedefleyen programa katılmak için müşteriler herhangi bir ücret ödemiyor. Müşterilerine ilgi çekici servisler sunan QNB aynı zamanda program üyesi mağazalara müşteri ve gelir artışı vaat ediyor. Böylece QNB, üye işyerleri ile olan bağını bir kat daha sağlamlaştırmayı hedefliyor.